Najczęstsze zagrożenia przy wyprawach nurkowych

Wyprawy nurkowe, choć fascynujące i wspaniałe, nie są pozbawione zagrożeń. Ich świadomość jest jednocześnie najlepszą możliwością ich uniknięcia.


1. Wyprawy nurkowe – w wodzie nie jesteś sam

W zależności od miejsca nurkowania innymi uczestnikami wody mogą być na przykład łodzie, statki, jachty, surferzy itd. O ile spotkanie innych nurków lub pływaków nie jest groźne, tak wynurzenie w okolicy rozpędzonej motorówki lub kutra, tak. Dlatego koniecznym jest znakowanie boją miejsc, w których nastąpiło zanurzenie. Nurkowanie powinno odbywać się w odległości do 50 metrów od niej. Wszelkie zorganizowane ekspedycje nurkowe na czele mają znawców i wieloletnich praktyków, dla których jest to oczywistością. Jednak gdyby ktoś samodzielnie chciał wybrać się w głębiny, powinien o to zatroszczyć się sam. Nurkowanie bez oznakowania miejsca jest niedozwolone!

2. Safari nurkowe w podwodnym świecie

Poza innymi użytkownikami wody, należy mieć pełną świadomość, że zanurzając się w niej, wchodzimy do świata, który jest naturalnym środowiskiem ryb, niektórych ssaków i innych stworzeń. To ich królestwo, które nurkując możemy wyłącznie zwiedzić, i to na ich zasadach. Niebezpiecznym może okazać się spotkanie z rekinem lub dużym lwem morskim. W takich przypadkach odpowiedni strój i zachowanie może uratować niejedno życie. Można sugerować się znajomością wody, jej fauny i flory, jednak czasem zdarza się spotkać zwierzę, którego teoretycznie nie powinno tam być, i co gorsze, może być do nas negatywnie nastawione. Zachowanie spokoju – to najważniejsze co można wtedy zrobić.

3. Wyjazdy nurkowe a ocena swoich możliwości

Każdy nurek wie (ale zaznaczymy to dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z tym sportem), że nurkowanie to nie tylko zanurzenie się w głąb. To też pływanie. Nie tylko po powierzchni wody, ale również na wszelkich jej głębokościach, aż do docelowej. Odpłynięcie za daleko, oddalenie się od grupy, samodzielne nurkowanie muszą zawsze kończyć się wynurzeniem, czyli nurek musi być w stanie dopłynąć do powierzchni.

Wyjazdy nurkowe organizowane choćby przez firmę http://www.pazola.com/ prowadzą w różne miejsca. Każde z nich charakteryzuje się innym układem prądów morskich. Dodatkowo na niektórych wodach spotkać można niespodziewany sztorm. I tak wybierając się na wody Norwegii czy Egiptu konieczne jest założenie dużego marginesu bezpieczeństwa i nie testowanie swoich maksymalnych umiejętności, zwłaszcza jeżeli nie nurkuje się zawodowo.

4. Safari nurkowe w trudno dostępnych miejscach

Nurkowanie często utożsamiane jest ze zwiedzaniem rafy koralowej. Dla amatorów prawdziwych przygód już dawno zaczęto organizować ekspedycje nurkowe w mniej bezpieczne miejsca. Lodowce, groty skalne, zalane kopalnie, górskie jeziora zaporowe, dzikie głębiny z powalonymi drzewami czy w końcu wraki statków – wszystko to można zwiedzić pod wodą. Nie są to jednak przygody dla laików. Żaden doświadczony organizator wyjazdów nurkowych nie zabierze w głębiny początkującego łowcy.

Takie miejsca to nie tylko atrakcyjne lokalizacje, ale też przeszkody same w sobie. Prądy mogą zepchnąć nurka w zupełnie nieoczekiwane dziury czy jamy, z których trudno będzie się wydostać. Ponadto wszystko to, co znajduje się w wodzie, np. konary, mogą być niełatwe do samodzielnego pokonania, można zaplątać się w wodorosty, zaczepić o wszelkie zatopione konstrukcje, a nawet w najgorszym wypadku zniszczyć sprzęt nurkowy, uniemożliwiając tym samym powrót na powierzchnię. Odpowiednie poznanie topografii miejsca, w którym będziemy nurkować oraz zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt i dodatkowe zabezpieczenie tlenowe, zdecydowanie ułatwi takie wyprawy nurkowe.

5. Nieodpowiednie przygotowanie się do ekspedycji nurkowej

Najgorzej jest, jeżeli sami dla siebie jesteśmy zagrożeniem. Tak może być, jeżeli pominiemy odpowiednie przygotowanie się do wyprawy nurkowej. Sport, ćwiczenie oddechu, rozciąganie mięśni, technika pływania i nurkowania, pierwsza pomoc i samopomoc… Wszystko to, a nawet jeszcze więcej, jest konieczne by poradzić sobie w głębinach. Umiejętność poradzenia sobie ze skurczem czy wydostania się z wąskiej szczeliny, z pewnością podniosą poczucie bezpieczeństwa i pewności w wodzie. Dobre przygotowanie to podstawa. Inaczej wewnętrzna niepewność jest zagrożeniem większym niż wszystkie inne czyhające w otchłaniach.

Pozostałe teksty