Program PIT 2016 - skorzystaj z pomocy przy wypełnianiu rocznej deklaracji podatkowej.

2 maja zakończy się trwający od 2 stycznia gorący okres wypełniania i składania rocznych deklaracji PIT. Niewielu podatników cieszy perspektywa przebijania się przez zawiłości podatkowych przepisów, marnowania czasu na żmudne wypełnianie formularza, czytanie broszurek dołączonych do poszczególnych typów PIT i szukanie odpowiedzi, z jakiej ulgi można skorzystać, żeby obniżyć wysokość należnego fiskusowi podatku.
Pozwól sobie pomóc - skorzystaj z program PIT 2017!

W Internecie można znaleźć wiele portali podatkowych, które oferują bezpłatny program PIT 2017. Organizacje Pożytku Publicznego wydają też programy umożliwiające rozliczanie PIT na płytach CD  i dołączają  je  do szeregu wydawnictw.  Bezpieczny i bezpłatny program PIT umieściło na swojej stronie internetowej mf.gov.pl Ministerstwo Finansów. Dzięki aplikacji zwanej e-Deklaracje można złożyć  i przesłać do urzędu skarbowego roczne zeznanie podatkowe nie wychodząc z domu. Sprawdzonym, bezpiecznym i bezpłatnym programem ułatwiającym rozliczenie pit 2017 online jest również program zamieszczony na portalu podatkowym www.PITax.pl. Żeby z niego skorzystać nie trzeba być znawcą przepisów podatkowych. Program PITax.pl jest opracowany z myślą o przeciętnym podatniku, który co roku staje przed dylematem związanym z wypełnieniem PIT i czuje się trochę a może nawet bardzo zagubiony. PITax.pl ma przejrzysty i intuicyjny interfejs, który prowadzi podatnika krok po kroku do celu jakim jest wydrukowanie lub przesłanie wypełnionego formularza PIT do właściwego urzędu skarbowego. Z PITax.pl możesz rozliczyć wszystkie ePITy: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.  To program, który po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, wybierze właściwy dla Ciebie formularz wraz z załącznikami.  Rozlicz PIT online z PITax.pl a zobaczysz jakie to łatwe i szybkie!

Czy program PIT przyda się  także pracodawcy?

Obowiązek sporządzania dokumentów PIT na koniec roku podatkowego spoczywa nie tylko na podatniku, ale także na pracodawcach. Dokumenty PIT 11, PIT 40A i PIT 8A przygotowane przez pracodawców i świadczeniodawców stanowią podstawę do rozliczenia się z fiskusem przez podatników. Dokumenty te trafiają zarówno do podatników, jak i urzędów skarbowych. Korzystanie przy ich opracowaniu z programu PIT to duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Przygotuj dane potrzebne do rozliczenia PIT online

Jednak zanim zaczniemy rozliczanie PIT online, musimy się do tego przygotować.

Nawet najlepszy program PIT 2017 nie zgromadzi za nas wszystkich informacji niezbędnych do rocznego rozliczenia PIT online. Informacje te zawarte w formularzach: PIT 11, PIT 40A i PIT 8A powinniśmy otrzymać od pracodawcy lub innego płatnika najpóźniej do końca lutego.

Program PIT online wskaże  przysługujące Ci ulgi

Musimy pamiętać również o dokumentach, które potwierdzą prawo do zastosowania ulgi podatkowej, dzięki której mamy możliwość obniżenia podatku.  W wyborze właściwej dla Ciebie ulgi podatkowej pomoże program PITax.pl, z wbudowaną obszerną i przystępnie napisaną bazą wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Wśród ulg są takie, które możemy odliczyć od dochodu oraz te, które możemy odliczyć od podatku.

W 2017 r. od dochodu możemy odpisać

  • darowizny
  • ulgę rehabilitacyjną,
  • ulgę z tytułu wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
  • ulgę z tytułu poniesionych wydatków na nowe technologie,

Natomiast od podatku możemy odpisać:

  • ulgę abolicyjną
  • ulgę prorodzinną
  • składki zdrowotne

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego

Rozliczanie pit online ułatwi skorzystanie z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, tak zwanego PFR.

Po 15 marca 2017 roku , korzystając z PITax.pl będzie można wczytać wstępnie wypełnioną deklarację PFR z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Jest to ogromne ułatwienie i dodatkowa oszczędność czasu dla osób rozliczających się z urzędem skarbowym. Wczytanie danych z PFR otwiera drzwi na rozliczenie PIT online  36, rozliczenie PIT online  37  i rozliczenie PIT online 38. Jednak, żeby możliwe było wczytanie danych zawartych w PFR, konieczne jest podanie prawidłowych danych autoryzacyjnych, takich jak: imię i nazwisko, PESEL/NIP, adres zamieszkania oraz dokładnej kwoty podatku za poprzedni rok. Transmisja danych pomiędzy aplikacją e-pity a PITax.pl odbywa się w bezpieczny sposób, z wykorzystaniem algorytmów szyfrowania. Z chwilą wczytania ich do aplikacji, dane te usuwane są z serwerów e-file i znajdują się tylko na  komputerze podatnika.

Pomimo tego, że Program PIT 2016 praktycznie wykonuje za nas rozliczenie PIT 2016 online, to jednak sami musimy pamiętać o terminach wysłania deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Warto więc pamiętać, że w 2017 roku, zgodnie z zapisami ustawy  o podatku dochodowym od osób fizycznych, ostatecznym terminem złożenia (wysłania) deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 jest 2 maja (30 kwietnia i 1 maja są dniami wolnymi od pracy), natomiast PIT-28, wypełniony przez podatników rozliczających się przy zastosowaniu ryczałtu ewidencjonowanego musi trafić do urzędu skarbowego nie później niż 28 lutego 2017 r.

Pozostałe teksty