Narty w Szwajcarii - najbardziej znane 4 Doliny!

Szwajcaria to kraj, który większości osób kojarzy się z zegarkami, pięknymi górami oraz szeroko pojętą neutralnością. Jest to także kraj bardzo bogaty, przez co wielu Polaków odpuszcza sobie podróże do niego, bo boją się o stan swojego portfela. Jednak Szwajcaria ma jeszcze coś do zaoferowania - jest idealnym miejscem na zimowe szaleństwa. Poniżej przedstawimy kompleks 4 Doliny - mekkę narciarzy z całej Europy.


4 Doliny  - 4 Vallées

Największy, a zarazem najpopularniejszy kurort szwajcarski. Idealny dla każdego - zarówno dla początkujących narciarzy, jak i tych którzy uprawiają heliskiing czy freeride. Położony jest on na wysokości od 1400 do 3300 metrów wysokości nad poziomem morza. Znajduje się na terenie miejscowości takich miejscowości jak Nendaz  czy Verbier. Ta pierwsza jest swoistym centrum całego kompleksu - tutaj spotkamy najwięcej tras oraz wyciągów. Verbier natomiast to najbardziej znana miejscowość narciarska w Szwajcarii.  Co ciekawe całość oferuje aż 410 kilometrów tras narciarskich oraz około stu czynnych wyciągów, co czyni go jednym z największych w Europie. Dzięki temu, że na terenie miejscowości rozciąga się lodowiec Mont-Fort - warunki do jazdy na nartach czy snowboardzie utrzymują się bardzo długo - od końca listopada do końca kwietnia można być pewnym, że warunki będą idealne, a stoki bardzo dobrze przygotowane.

Atrakcje w 4 Vallées                                                                                                                           

Kompleks ten jest niezwykle atrakcyjny nie tylko ze względu na swoje położenie - Alpy Pienińskie, ale także dzięki atrakcjom, jakie zostały w nim zlokalizowane. Nie brakuje tutaj snowparków, lodowisk i szkół narciarskich. Dla poszukujących wrażeń organizowane są psie zaprzęgi, zjazdy z latarkami czy wyprawy z rakietami śnieżnymi. Praktycznie w każdej miejscowości można znaleźć specjalne miejsca, gdzie będzie można odpocząć od zjazdów. Dla dzieci przygotowano specjalne strefy, gdzie będą mogły zostać pod opieką wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, która nie tylko nauczy ich pierwszych kroków na nartach, ale także zorganizuje zajęcia aktywizujące. Dodatkowo warto dodać, że Nendaz jest odznaczone znakiem "Rodziny mile widziane". A zatem widać jak na dłoni, ze jeśli na narty do Szwajcarii, to koniecznie do 4 Vallées – również całą rodziną.

Ceny

Niestety Szwajcaria jest dla przeciętnego Polaka stosunkowo drogim krajem. Zazwyczaj podróż na własną rękę (bez udziału biura podróży) wiąże się z tańszymi wyjazdami, jednak w tym przypadku warto pokusić się o wycieczkę zorganizowaną, bowiem można wtedy znaleźć naprawdę konkurencyjne ceny w pięknych kurortach. Szwajcarzy lubią to, co dobre i wyznają zasadę, że za wysoki standard odpowiednio się płaci. Ale jeżeli ktoś żyje w tak bogatym kraju, to na takie stwierdzenia może sobie pozwolić.

Wyprawa w Alpy na narty to marzenie wielu narciarzy. Koszt wycieczki do Szwajcarii często jest wysoki, jednak przepiękne widoki, dobrze wyposażone kurorty oraz sympatyczni mieszkańcy sprawiają, że wyjazd pozostawia miłe wspomnienia, do których chce się wrócić raz jeszcze. Szczególnie jak do takiego miejsca jak 4 Doliny, które oferuje tyle atrakcji w jednym miejscu.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Taksidi

Pozostałe teksty