Co zwiedzać, gdzie pracować i gdzie nocować w Zagłębiu Ruhry

Niemcy to kraj o bardzo różnorodnej ofercie turystycznej i przebogatej kulturze, choć Polacy znacznie częściej wybierają bardziej egzotyczne podróżnicze destynacje. Na szczęście coraz częściej, także wśród młodych podróżników, nie brakuje amatorów mniej oczywistych, niebanalnych atrakcji, a pod tym względem Niemcy są bezkonkurencyjne. Szczególnie wyróżnia się Zagłębie Ruhry, do którego jeździmy nie tylko na krótsze i dłuższe wycieczki, ale i na stałe do pracy.


Nie tylko przemysł ciężki

Zagłębie Ruhry to duży obszar w Nadrenii Północnej - Westfalii słynący z tego, że jest przemysłową kolebką tej części Europy. Liczne fabryki, huty i kopalnie stanowiły źródło utrzymania dla mieszkających tu robotników, a i dziś dzięki przemysłowi, pracownicy fizyczni i inżynierowie z różnych krajów znajdują tu bardzo konkurencyjne oferty zatrudnienia. W takich miastach jak Essen, Dortmund, Dusseldorf, Duisburg czy Bochum codziennie zatrudniani są polscy mechanicy, tokarze, programiści, ślusarze, murarze, jak również monterzy. Najbardziej cenieni są ci ostatni, zwłaszcza monterzy konstrukcji stalowych, instalacji sanitarnych czy klimatyzacji i wentylacji. Na takich specjalistów czekają niemieccy pracodawcy, którzy są gotowi hojnie wynagrodzić ich pracę. Niemieckie firmy dbając o swych przyszłych pracowników, pomagają również w organizacji ich podróży z Polski i w komfortowym zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Większość miast Zagłębia Ruhry ma dobrze przygotowaną bazą noclegową, także noclegów długoterminowych dla zagranicznych specjalistów. Dużą popularnością cieszy się wśród naszych rodaków na przykład miasto Duisburg, w którym liczna grupa Polaków, w tym głównie poszukiwanych tu monterów, znalazła już noclegi pracownicze. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę nazwę miasta i hasło "Monteurzimmer” i problem noclegów rozwiązany.

Warto zwrócić uwagę na to, że Niemcy są nadal jednym z najczęściej wybieranych przez nas krajów, jeśli chodzi o pracę zagraniczną, głównie ze względu na bliskie sąsiedztwo z Polską. Z powodu stosunkowo niedużej odległości, polscy specjaliści i pracownicy fizyczni wybierają bardziej elastyczną opcję noclegów niż stałego zakwaterowanie na własną rękę. Możliwość częstych wyjazdów do Polski, zwłaszcza jeśli ktoś mieszka w jej zachodniej części, znacznie ułatwia sprawę.

Zagłębie Ruhry na wakacje lub weekendowy wypad

Gęsta sieć drug kolebki niemieckiego przemysłu ciężkiego, to nie tylko możliwość łatwego dojazdu do pracy czy transportu produktów i surowców, ale także liczne możliwości turystyczne. Jeśli chodzi o ofertę dla zwiedzających, mieszkańcy Zagłębia Ruhry są bardzo pomysłowi. Na przyjezdnych czeka sławny Szlak Kultury Przemysłowej ilustrujący sto pięćdziesiąt lat bogatej historii przemysłowej tego regionu. Liczne obiekty (nie tylko huty, koksownie czy kopalnie węgla) można zwiedzać na własną rękę, albo skorzystać z oferty kilkudziesięciu wycieczek tematycznych. Wśród niebanalnych propozycji znajduje się na przykład zwiedzanie siedzib dawnych potentatów węglowych i stalowych, poznawanie z bliska osiedli robotniczych czy zapoznawanie się z tajnikami żeglugi wodnej regionu.

Wyjątkowo oryginalnie prezentują się wycieczki, których głównym tematem jest przyroda przemysłowa Zagłębia Ruhry. Na obszarze, który niegdyś był pod względem biologicznym niemal zupełnie wyniszczony, a teraz jest poddawany ciągłej rewitalizacji, przyroda nadal toczy walkę ze skutkami działalności człowieka. Podziwianie jej podczas wycieczek rowerowych czy z licznych, często umieszczonych na dawnych hałdach i usypiskach, platform widokowych, to wyjątkowa lekcja dla zwiedzających.

Pozostałe teksty