5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pojedziesz do Gruzji

Gruzja – państwo leżące w Kaukazie Południowym, na pograniczu Europy i Azji – przyciąga coraz więcej turystów z Polski i nie tylko. Słynie z niezwykłej gościnności, fenomenalnej kuchni, bajecznych krajobrazów i dzikiej przyrody – to kraj licznych kontrastów i tajemnic, nie brakuje tu miejsc, które nie zostały jeszcze odkryte.


Jak dobrze przygotować się do wyjazdu do Gruzji? W głowie każdej osoby, która się tam wybiera (zwłaszcza po raz pierwszy) aż roi się od pytań. Jest parę kwestii, które koniecznie trzeba mieć na uwadze, aby pobyt w Gruzji upłynął bez niepotrzebnego stresu i większych problemów. Oto garść wskazówek, które z pewnością okażą się przydatne.

 

Pieniądze w Gruzji

 

Jednostką monetarną Gruzji jest lari gruzińskie – 1 GEL to ok. 1,70 zł. To waluta, którą da się wymienić tylko i wyłącznie na terytorium Gruzji. Na wymianę najlepiej zatem zabrać dolary amerykańskie lub ruble. W większych miastach nie powinno być kłopotu ze znalezieniem bankomatów, lecz w praktyce różnie z tym bywa. Większa ilość gotówki w portfelu to podstawa, ponieważ płatności kartą nie są w Gruzji zbyt popularne. Wysokie ceny nie są tym, czym zaskoczy nas Gruzja – wakacje w „ojczyźnie wina” są przyjazne dla polskich kieszeni. Masowa turystyka nie zdążyła się tu jeszcze na dobre zadomowić, dzięki czemu nie jest drogo.

 

Jakim językiem posługiwać się w Gruzji?

 

Podczas pobytu w Gruzji przyda się choćby podstawowa znajomość języka rosyjskiego. Z dogadaniem się po angielsku będą spore trudności. Warto też mieć w plecaku rozmówki polsko-gruzińskie lub wersję offline translatora na telefonie. Kilka pojedynczych słów przeważnie wystarczy do załatwienia jakiejś sprawy.

 

Transport i drogi w Gruzji

 

Punktualność nie jest mocną stroną gruzińskich kierowców. Ogólnie na drogach panuje wolna amerykanka – to informacja dla tych, co zamierzają wynająć auto z kierowcą lub przemieszczać się lokalnymi marszrutkami (mini-busami). Wyprzedzanie na trzeciego i głośne klaksony to standard – nie ma wyjścia, trzeba do tego przywyknąć. Stan techniczny dróg w Gruzji też pozostawia sporo do życzenia. Trasy są często wyboiste i kręte.

 

W Gruzji zapomnij o diecie

 

Charczo, czanachi, chinkali, chaszlama, kubdari, kuczmaczi, lobiani – za tymi egzotycznie brzmiącymi nazwami kryją się fantastyczne potrawy, o których można powiedzieć wiele, ale nie to, że są dietetyczne. Kuchnia odgrywa w gruzińskiej tradycji niezwykle ważną rolę. Obfituje m.in. w bakłażany, mnóstwo odmian sera, nasiona granatu, zioła, włoskie orzechy czy rozmaite mięsa. Dla Gruzinów każda okazja jest dobra, aby zasiąść przy suto zastawionym stole i porządnie się najeść.

 

Odpowiedni ubiór

 

Pogoda w Gruzji potrafi zaskoczyć. Kraj jest co prawda nieduży, ale bardzo zróżnicowany zarówno pod względem krajobrazowym, jak i klimatycznym. Nie należy zatem zapomnieć o cieplejszych ubraniach – w niektórych rejonach latem temperatura w nocy potrafi spaść do 0 st. C, podczas gdy w dzień oscyluje w granicach 40 st. Ponadto przy zwiedzaniu świątyń obowiązuje dress code – panowie w długich spodniach, panie z zasłoniętymi chustą włosami, ramionami i kolanami.

Pozostałe teksty