Franki, zegarki i czekolada – 3 symbole Szwajcarii

Szwajcaria to przepiękny kraj, który z pewnością warto odwiedzić. Choć posiada wiele ciekawych zabytków, to nam, Polakom, kojarzy się głównie z frankami szwajcarskimi, czekoladą i zegarkami. Zobacz, co warto wiedzieć o tych trzech sztandarowych szwajcarskich produktach.


scyzoryk szwajcarski

Franki szwajcarskie

Frank to waluta obiegowa Szwajcarii. Jest uznawana za jedną z najstabilniejszych na świecie. Frank obok euro i dolara stanowi walutę porównawczą w Europie. Jest też przekleństwem dla setek tysięcy Polaków, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w tej walucie. Ciekawostką ekonomiczną jest oprocentowanie lokat szwajcarskich, które obecnie jest na poziomie ujemnym – co oznacza, że oddając bankom pieniądze na przechowanie możemy na tym stracić. Taką sytuację spotyka się niezwykle rzadko i można pokusić się o stwierdzenie, że to ewenement na skalę światową.

Szwajcarskie zegarki

Drugim bardzo znanym produktem szwajcarskim są zegarki. Wśród najbardziej znanych i cenionych marek znajdują się m.in. Rolex czy Omega, ale to nie jedyne zegarmistrzowskie cuda pochodzące z tego kraju. W przypadku powyższych marek można śmiało powiedzieć, że są one produkowane masowo, ponieważ jest wiele małych zakładów zegarmistrzowskich, które swoje zegarki wykonują jedynie w kilku czy kilkuset sztukach. Takie zegarki wykonywane są bardzo często, niemal w całości ręcznie. Stąd też ich ceny są wygórowane. Niemniej jednak szwajcarskie zegarki posiadające certyfikat, to jeden z najmądrzejszych zakupów jaki można dokonać. O ilości produkowanych modeli można się przekonać chociażby na stronie czaszegarkow.pl, gdzie można je kupić.

Szwajcarska czekolada

O ile z frankiem szwajcarskim mają do czynienia głównie kredytobiorcy, a na zegarki szwajcarskie stać tylko zamożniejszych Polaków, o tyle szwajcarską czekoladę znają wszyscy. Charakteryzuje ją bardzo delikatny smak i szeroka gama dodatków. Szwajcarskie firmy produkują ją w bardzo różnych formach począwszy od tradycyjnych tabliczek po czekoladę do picia. Warto też wspomnieć o truflach czekoladowych produkowanych w niewielkich manufakturach przez szwajcarskich rzemieślników. Ich słodycze sprzedawane w małych cukierniach, a nierzadko także podczas różnych jarmarków podbijają serca nie tylko rodowitych Szwajcarów, ale również wszystkich odwiedzających ten wspaniały kraj.

 

 

 

 

 

Pozostałe teksty