Spływ Dunajcem – przeżyj zapierającą dech w piersiach przygodę!

Czy chcesz spotkać się z dziką, nieokiełznaną i nieobliczalną naturą? Wyobraź sobie zatem drewnianą tratwę, spienione wody Dunajca, strome skały i kręte kaniony, wśród których kluczy niepozorna łódka – właśnie tak wygląda będący jedną z największych atrakcji Szczawnicy spływ Dunajcem.


spływ Dunajcem

Dunajec to prawy dopływ Wisły powstały z połączenia Białego i Czarnego Dunajca. To właśnie w okolicach Szczawnicy rzeka ta tworzy zachwycające i zapadające w pamięć krajobrazy – głęboko wcięty wąwóz otoczony jest bowiem stromymi turniami mającymi nawet 300 metrów wysokości. To tu Dunajec wije się niczym barwna wstęga i to tutaj odbywa się spływ tratwami flisackimi.

Przełom Dunajca to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Polski i Europy. Magia tego miejsca już od wieków działa na wyobraźnię odwiedzających, w tym bajkowym skrawku ziemi można zakochać się bez pamięci.

Mnóstwo tajemnic wiąże się już z samym powstaniem Przełomu Dunajca – wśród miejscowych górali krąży wiele legend, które próbują wyjaśnić jego historię. Jedna z nich opowiada o dzielnym rycerzu Ferkowiczu, który tutaj gonił Króla Węży (wyżłobiona przez cielsko ogromnego gada trasa pościgu to właśnie osławiony Przełom Dunajca). Inni powiadają z kolei, że malownicze ujście zostało wyrąbane przez samego Bolesława Chrobrego.

W dawnych czasach spływ Dunajcem organizowano niezwykle rzadko i była to wówczas atrakcja przeznaczona dla możnowładców i ważnych osób, które odwiedzały królów w Niedzicy i Czorsztynie. Atrakcja ta została później rozpowszechniona przez właściciela zdrojów w Szczawnicy Józefa Szalaya i po dziś dzień stanowi ona obowiązkowy punkt programu pobytu w Szczawnicy.

Początkowo spływy organizowane były przez samego Szalaya, który płynął na czele całej flotylli. W latach późniejszych „organizacja spływów” ograniczała się do indywidualnego łapania przez flisaków schodzących z gór turystów, co prowadziło do wielu konfliktów we flisackiej społeczności. Aby położyć temu kres i uporządkować samą organizację spływu powołano w 1934 roku Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec, które istnieje do dziś.

Początki spływu datowane są na I połowę XIX wieku, a jego pierwszymi odkrywcami byli kuracjusze z położonego nieopodal uzdrowiska w Szczawnicy. Obecnie, aby uczestniczyć w spływie wystarczy jedynie kupić bilet w kasach na stacji początkowej.

Po dziś dzień spływ Dunajcem cieszy się zainteresowaniem turystów z Polski i Europy i jest jednym z lepszych sposób na zwiedzenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Drewniana, zbudowana z wąskich połączonych ze sobą łódek tratwa walczy z burzliwymi wodami Dunajca, wije się wśród licznych stromych skał i kluczy pomiędzy wąskimi cieśninami. Roztaczające się wokół widoki zapierają dech w piersiach i przypominają o potędze natury. W trakcie spływu flisacy snują barwne historie o dawnych dziejach, zdradzają szczegóły z życia Janosika i dzielą się ciekawostkami i anegdotami, których próżno szukać w przewodnikach. Tak wygląda w skrócie spływ Dunajcem.

Na spływ Dunajcem można wybrać się w sezonie, tj. od kwietnia do października z wyjątkiem Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.

Początek tej niesamowitej przygody zaczyna się przy przystani Sromowce-Kąty (wybudowana ona została w latach 1975-1976 i od tego momentu dzielnie służy turystom z całego świata). Zmierzając do przystani można obejrzeć pienińskie obrazy geologiczne, z których każdy jest dokładnie opisany.

Następnie flisackimi tratwami pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody (spływ trwa od 2 do 3 godzin). Jedna tratwa może zabrać maksymalnie 12 osób (w przypadku mniejszej liczby osób zorganizowanie spływu możliwe jest po opłaceniu podstawowego kosztu). Dla chętnych istnieje możliwość wypożyczenia kapoku.

Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

Tratwa, którą wraz z flisakami wybierzemy się w tą niezapomnianą podróż zbudowana jest z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm, połączonych ze sobą i wymoszczonych gałązkami świerku lub jedliny.

Aby wziąć udział w spływie nie trzeba być do niego specjalnie przygotowanym, ani wyposażonym, warto jednak zabrać ze sobą sweter lub kurtkę na wypadek pogorszenia się pogody.

Więcej informacji o spływie Dunajcem znajdziesz na stronie  http://www.szczawnica.nrs.pl/atrakcje/splyw-przelomem-dunajca/

Pozostałe teksty