Mapa Toskanii – jakie atrakcje warto zwiedzić w tym regionie?

Toskania to bardzo popularny region turystyczny Włoch, ceniony wysoko także przez podróżników w oświeceniu i XIX wieku. Nie należy się dziwić, to właśnie tam przez większość życia mieszkał Leonardo da Vinci, Michał Anioł i inni wybitni twórcy i malarze. Niezliczone zabytki, bogate kolekcje sztuki, zasobne biblioteki przyciągały w minionych stuleciach arystokrację z innych krajów. Dziś wymagania turystów są nieco inne, ale Toskania nadal ma czym przyciągać: piękne widoki, pyszna kuchnia i liczne atrakcje przemawiają do wyobraźni.


mapa Toskanii

Archeologiczne pozostałości, czyli mapa Toskanii dla wielbicieli antyku

Jeśli lubimy oczyma wyobraźni przenosić się w dawne czasy – Toskania będzie idealnym miejscem do takich prób. Najstarsi mieszkańcy pojawili się tutaj już w paleolicie środkowym, czego dowody można znaleźć w rozlicznych muzeach. Bardzo wiele pozostałości dotyczy natomiast czasów starożytnych. Toskanię zamieszkiwali Etruskowie, bardzo obrotny lud z dużymi kontaktami kupieckimi. W związku z tym na terenie Toskanii znajdowane są ślady ich miast, cmentarzysk, portów, ale także pozostałości po innych nacjach, z którymi handlowali: Greków, Fenicjan a nawet Egipcjan.

Dominacja Etrusków nad Toskanią zakończyła się w III w. p.n.e., gdy to podbili ich Rzymianie. Po Cesarstwie Rzymskim także znajdziemy wiele śladów – amfiteatrów, świątyń, bazylik, murów miejskich itp. Wiele centrów miast i miasteczek otoczonych jest murami miejskimi, a ich wąska i ciasna zabudowa nie zmieniła się od dwóch, trzech tysiącleci. Jeśli więc cenimy sobie dziedzictwo historyczne, to praktycznie każdy region w Toskanii może nam zaoferować wiele w tym zakresie.

Florencja – serce Toskanii

Stolicą Toskanii jest Florencja, powstała około 6 w. p.n.e. Miasto szczególnie rozkwitło w późniejszej fazie Cesarstwa Rzymskiego, gdy stała się ważnym ośrodkiem handlowym. Status ten, z dłuższymi lub krótszymi przerwami, utrzymała przez średniowiecze, renesans aż do niemal czasów współczesnych. Florencja jest niezwykle urokliwa, posiada wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Niemal każdy znajdzie tu sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Obecny podział Toskanii – regiony Chianti, Val d’Orcia oraz Val di Chiana

To trzy podstawowe regiony Toskanii, których korzenie giną w pomroce dziejów. Najbardziej znane jest Chianti, słynące z gatunku wina o tej samej nazwie. To właśnie w nim leży wspomniana wyżej Florencja. Chianti zajmuje centralną część Toskanii, charakteryzuje się lekko górzystym krajobrazem. Jego przeciwieństwem jest Val di Chiana – to dolina, pozbawiona praktycznie drzew ze względu na rolnictwo, które tam kwitnie. Najpiękniejszym jednak regionem Toskanii jest Val d'Orcia – łagodne wzgórza, ziemia o czerwonej barwie – to właśnie stąd pochodzą najbardziej charakterystyczne zdjęcia Toskanii.

Jeśli chcesz więcej poczytać o mapie Toskanii – zajrzyj na stronę: https://wakacjewtoskanii.pl/wakacje-we-wloszech/mapa-toskanii/.

Pozostałe teksty