Kontrowersje na granicy – pieczątki w paszportach

Wakacje już na horyzoncie. Pomimo tego, że majowa pogoda nas nie rozpieszcza, planujemy powoli zagraniczne wojaże, które przyniosą wiele nowych przeżyć. Jeśli planujecie wyjazd poza granice Unii Europejskiej musicie mieć ze sobą paszport, bez którego nie przekroczycie granic. Pamiętacie piękne pieczątki wbijane niegdyś przy przekraczaniu granic? Zobaczcie skąd nadal można przywieźć stemple, a gdzie z wybranymi pieczątkami dostaniemy odmowę wjazdu do kraju.


Europa bez granic

Praktycznie 30 lat temu podpisano układ między dawnymi członkami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) dotyczący usunięcia kontroli granicznych. Dzięki temu zarówno gospodarka jak i turystyka mogły lepiej się rozwijać, a przekraczanie granic stało się proste i bezproblemowe. Na samym początku, jak niektórzy z nas pamiętają, usunięto kontrole w zaledwie kilku krajach – aktualnie układ obejmuje już całą Europę Zachodnią, Centralną, Północną oraz część Wschodniej. Możemy ze zwykłym dowodem osobistym przekroczyć granicę 29 krajów europejskich.

Co z pieczątkami?

Oczywiście nie można nie być zadowolonym z tego, że stanie w długich przygranicznych kolejkach dobiegło końca, jednak nie możemy pochwalić się już pamiątkowymi pieczątkami wbitymi do paszportów. Czy aby na pewno? W Europie paszport będzie nam niezbędny na przykład przy przekraczaniu granicy z Rosją. Nie jest to jednak wszystko – poza paszportem potrzebujemy zezwolenia wjazdu, wizę oraz szereg innych dokumentów, którymi warto zainteresować się już wcześniej. Poza Rosją pieczątkę otrzymamy również przekraczając granicę państw między Gibraltarem z Hiszpanią oraz Bułgarii z Turcją.

Poza Europą jest łatwiej o pieczątkę

Poza granicami Europy paszport staje się niezbędny do przekroczenia granic między wieloma państwami azjatyckimi czy afrykańskimi. Problem pojawia się jednak w krajach arabskich, gdyż jeśli posiadamy w swoim paszporcie pieczątkę z Izraelu możemy nie wjechać do kilku krajów zatrzymani na granicy przez strażników.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, do jakich krajów nie można wjechać z pieczątką z Izraelu oraz jakie dokumenty zabrać ze sobą w podróż zobaczcie pełną wersję porady na naszej stronie www.stampler.pl. 

Pozostałe teksty