Jak wybrać biuro podróży na wakacje?

Choć sezon letni już w pełni, nadal jest to dobry czas na wybór atrakcyjnej oferty turystycznej. Polskie biura podróży oferują nie tylko bardzo korzystne oferty last minute, ale także ciekawe wyjazdy poza letnim sezonem, którymi warto zainteresować się już dziś.
Choć na naszym rynku działa wiele agencji turystycznych, nadal, pamiętając doniesienia z ubiegłych sezonów, boimy się przykrych niespodzianek w czasie wypoczynku. Zamiast zupełnie rezygnować z wyjazdu lub decydować się na mniej atrakcyjne opcje turystyczne, radzimy mądrze wybrać odpowiednie biuro podróży i śmiało ruszać w nieznane. Odpowiedni wybór jest prostszy niż można by przypuszczać, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.


jak wybrać biuro podróży

Liczy się doświadczenie i wielkość

Jeszcze kilka lat temu rozmiar czy renoma biura podróży nie miały aż takiego znaczenia, jednak ostatnio nie dało się nie zauważyć, że bankructwa agencji i związane z tym pozostawianie turystów samym sobie w nieznanych krajach, dotyczyło głównie niewielkich firm. Dlatego też, decydując się na wyjazd, warto powierzyć swoje bezpieczeństwo i spokój ducha większemu organizatorowi. Renomowane, stabilne i duże firmy, na przykład biuro podróży ITAKA, mają bardziej wiarygodne zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, a ich doświadczeniu można zaufać. W razie potrzeby duże biuro podróży posiada nie tylko odpowiednie zasoby finansowe by pomóc swoim klientom, ale także, co nie mniej ważne, większą liczbę wykwalifikowanego personelu, służącego nam radą, wsparciem i wiedzą.

Minimalizuj ryzyko

Przed wyborem dobrego biura warto także poświecić chwilę na zebranie podstawowych danych, do czego wystarczy nam Internet i trochę czasu. Choć nie jest to najbardziej pasjonujący aspekt podróżowania, takie formalności mogą uratować nasz urlop.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że dobre biura podróży z zasady nie wysyłają swoich klientów w niebezpieczne miejsca. Pierwszym krokiem do oceny organizatora wypoczynku powinno być zatem sprawdzenie interesującego nas regionu na stronie MSZ, który w czterostopniowej skali (od ,,zachowaj zwykłą ostrożność” po ,,opuść natychmiast”) ocenia rozmiar zagrożenia w konkretnym miejscu. Jeśli więc nie chcemy znaleźć się w państwie akurat ogarniętym klęską żywiołową, borykającym się z politycznymi zawirowaniami czy konfliktami zbrojnymi, lub w takim, w którym możemy zarazić się groźną chorobą, od razu rezygnujmy z oferty biura podróży, nie biorącego pod uwagę wytycznych polskiego MSZ.

Od 2012 roku rating polskich biur podróży przygotowuje i na bieżąco aktualizuje „Rzeczpospolita”. Można w nim znaleźć ocenę wiarygodności firmy (również przedwidywaną), a także informacje o przychodach i zysku.

Bardzo istotne jest także sprawdzenie takich rzeczy jak sumy gwarantowanych ubezpieczeń czy terminy gwarancji. O wiarygodności biura świadczy też zadłużenie bądź jego brak, dlatego warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Długów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną. Oczywiście podstawą jest też wnikliwe przestudiowanie umowy, jeśli już zdecydujemy się na nawiązanie kontaktu z biurem. Tylko w ten sposób, w razie jakichkolwiek niemiłych przygód, nie będziemy mogli mieć pretensji jedynie do samych siebie.

Opinie innych klientów

W bardziej odległych czasach wypytywalibyśmy znajomych o to, czy konkretna firma jest dobra, dziś możemy przeczesywać fora internetowe. Należy szukać na nich informacji dotyczących tego, czy biuro dobrze wywiązuje się ze swoich zobowiązań, czyli na przykład czy hotel był tak blisko plaży jak obiecywano, albo czy nie było problemów ze zmianą rezerwacji. Pamiętajmy, że dobry organizator, w przypadku gdy przed podróżą w wybranym miejscu wydarzyło się coś choćby potencjalnie dla nas groźnego, powinien bez przeszkód zapewnić nam zmianę destynacji wypoczynkowej. Jeśli tego nie zapewnia, a o tym szybko dowiemy się z forum, lepiej z niego zrezygnować.

Oprócz czytania relacji klientów, zwróćmy także uwagę na relacje pracowników agencji turystycznych, którzy mogą nam zdradzić wiele o zapleczu organizacyjnym firmy. Nie warto popadać w przesadę i czytać na ten temat za wiele, ale jednak niezadowolony i źle wynagradzany pracownik źle świadczy też o swym pracodawcy.

Relacje na forach, często bardzo wyczerpujące, są dodatkowo wzbogacone zdjęciami i to one mówią nam najwięcej o miejscu, w które planujemy się wybrać. Takie internetowe poszukiwania to naprawdę dobry sposób nie tylko na wybranie dobrego biura podróży, ale i na dowiedzenie się czegoś więcej o obcym nam miejscu i czekających nas tam przygodach. Dzięki temu proces wybierania agencji turystycznej i przygotowywania się do wyjazdu może być tak samo pożyteczny jak i przyjemny.

Pozostałe teksty