Płatności za granicą, jak nie zrujnować swojego portfela?

Chociaż z każdym rokiem globalna wioska staje się coraz mniejsza i nie ma już granic, które mogłyby nas skutecznie zatrzymać, przynajmniej nie w cywilizowanych częściach świata, to wciąż jeszcze istnieją bariery silnie uderzające w nasze finanse. Najgorszą z nich jest konieczność wymiany walut przy wyjeździe do każdego innego kraju świata, jak również praktyczny przymus zamiany walut zagranicznych, by uzyskać pieniądze akceptowane jako środek płatniczy w naszym kraju.
                Ogólna zasada mówi, że im wygodniejsze jest zamienianie walut, tym więcej nas to będzie kosztowało. Najlepszym przykładem są tu klasyczne kart płatnicze, które automatycznie przeliczają pieniądze z naszego konta na walutę obcą, ale robią to po drenującym nasze środki finansowe kursie. Na szczęście są też alternatywne narzędzia.

Sposób działania kart prepaid

                Największą popularność ze względu na relatywną wygodę korzystania z nich i maksymalne ograniczenie kosztów zyskują sobie specjalne walutowe karty prepaid. Ich działanie nie różni się za bardzo od telefonów komórkowych w opcji prepaid, tak zwanych telefonów na kartę. Wystarczy tylko doładować swoją kartę obsługującą obce waluty, by korzystać z niej tak, jak gdyby była to karta płatnicza wystawiona przez bank właściwy dla danej waluty. Jej jedynym ograniczeniem jest to, że limitem wartości transakcji są wpłacone przez nas prędzej pieniądze, a nie limit kredytowy, jak to jest w przypadku kart kredytowych. Można jednak na to spojrzeć także inaczej. Jeśli chcemy przekazać komuś za granicą określoną sumę pieniędzy lub wysyłamy dziecko na wakacje i chcemy kontrolować jego wydatki, teoretyczna wada staje się wielką zaletą.

Optymalne doładowanie

                Najważniejsze mimo wszystko jest to, że karty prepaid pozwalają na zminimalizowanie wydatków związanych z wymianą walut. Wpłat na nie dokonuje się w walucie docelowej, czyli jeśli wyjeżdżamy do Niemiec, wpłacimy na nią euro. Pieniądze do wpłaty pochodziły będą bezpośrednio z transakcji wymiany walut wykonanej za pomocą chociażby serwisu Xchanger. Posiadacz karty prepaid nie jest zmuszony w żaden sposób do akceptowania z góry narzuconego kursu walut. Pełna kontrola jest cały czas w jego rękach.

                 Wpłat na karty prepaid można dokonywać w dowolnym czasie i nie jest to ograniczone żadnymi dodatkowymi umowami czy wymogiem posiadania konta w jakimś banku. W związku z brakiem jakichkolwiek ograniczeń formalnych można starać się dokonywać zakupów walut do zasilenia karty w optymalnym momencie. W znalezieniu go pomagają specjalne alerty walutowe Xchanger. Można je sobie ustawić zupełnie za darmo tak, by w momencie pojawienia się ofert transakcji przy określonym przez klienta kursie, dostawał on informację na adres email.

Pozostałe teksty