Zwiedzanie Traktu Królewskiego w Warszawie

Turystyczne zwiedzanie Traktu Królewskiego rozpocząć można sprzed pomnika Mikołaja Kopernika dłuta Thorvaldsena. Na szczęście astrolabium skradzione niedawno z ręki genialnego uczonego, powróciło na swoje miejsce. Pod stopami astronoma można podziwiać wyrzeźbione z czerwonego granitu Znaki Zodiaku i Słońce. Takie zobrazowanie heliocentrycznej koncepcji świata w formie geoliptycznych płaskorzeźb, jest unikalnym przedstawieniem godnym zobaczenia.
Niedaleko znajduje się urocza brama Uniwersytetu Warszawskiego. Jest ona wykończona gałązką wawrzynu i liściem palmy- kutymi w żelazie. W 2016r. brama świętować będzie dwustulecie istnienia.


Poeci i malarze dawnej stolicy

Tuż obok można pokłonić się wybitnemu polskiemu poecie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Jego skromne popiersie widnieje po lewej stronie głównego wejścia do Pałacu Zamoyskich. Naprzeciw Uniwersytetu - wznosi się Kościół św. Krzyża.
Ocalała z pożogi wojennej lewa nawa świątyni gołym okiem nie da się rozróżnić od prawej, kompletnie zniszczonej i zrekonstruowanej po okupacji hitlerowskiej.
Zwiedzając Kościół Św. Krzyża, spróbuj kontemplować każdy z siedmiu ołtarzy, misternie kute kraty ołtarzowe, płaskorzeźby oraz złocenia obrazów.
W kościele jeden z filarów jest ozdobiony przepięknym popiersiem światowej sławy kompozytora - Fryderyka Chopina. Filar kryje urnę z jego sercem. Spoczęło w tej barokowo wyzłoconej świątyni po długiej tułaczce.

Miasto przyjazne turystom
Dalsza trasa spaceru wieść może odnowionym Krakowskim Przedmieściem obok kościoła ss. Wizytek, zakonu, sprowadzonego z Francji.
Tu naprzeciwko Akademii Sztuk Pięknych stoi pomnik Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w szatach pontyfikalnych. Tutaj pielgrzymował Papież Jan Paweł II.

Zapraszamy na piwo
Na drugiej stronie Krakowskiego Przedmieścia prezentuje się dom "Kopnięty" z modną piwiarnią serwującą wyśmienite jasne piwo. I tuż o krok - Dom Bez Kantów. Wzniesiony na polecenie Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wspomnijmy jeszcze, że na tyłach Domu Bez Kantów od 2002r. widnieje mosiężna tablica poświęcona upamiętnieniu wyczynu trzech genialnych matematyków polskich: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy złamali szyfr ENIGMY.
Warto jeszcze skierować swoje kroki na Plac Piłsudskiego. Jego patron stoi na swoim pomniku z polerowanego granitu wsparty na szabli, z buławą marszałkowską w dłoni i wydaje się niewesoło zadumany. Miejsce to jest odpowiednie na odpoczynek i relaks przed dalszym zwiedzaniem. Warszawa to miasto nowoczesne, jednak miejsca takie jak Trakt Królewski kryją w sobie wiele historycznej magii.

Jeżeli planujesz zwiedzanie Warszawy warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg. W tej kwestii stolica ma szeroką ofertę. Wpisując w Google "noclegi Warszawa", "hotele w Warszawie" czy też "apartamenty Warszawa" bez problemu można znaleźć coś ciekawego. Znalezienie noclegu w centrum miasta, pozwoli na piesze dotarcie do wielu atrakcji turystycznych. Oczywiście najbardziej urokliwe miejsca stolicy to: Stare Miasto oraz przepiękny Trakt Królewski.

Pozostałe teksty