Jazda samochodem zimą - na co zwracać uwagę?

Zimowe warunki atmosferyczne są uciążliwe, zwłaszcza dla kierowców, którzy co rano muszą odśnieżyć swój pojazd i usunąć szron z szyb. Takie przygotowanie samochodu do jazdy jest koniecznością dla zapewnienia kierowcy pełnej widoczności i bezpieczeństwa na drodze.


samochód zimą

Na jakie kwestie związane z samochodem trzeba również zwrócić szczególną uwagę w sezonie zimowym?

Obowiązkowo wymiana opon

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej granicy średnio 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia i utrzymuje się przez kilka dni, kierowca powinien zadbać o wymianę ogumienia z letniego na zimowe. Jest to konieczne z perspektywy zapewnienia sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego maksimum bezpieczeństwa.

Letnie opony są produkowane z mieszanki gumowej, która nie jest przystosowana do jazdy w warunkach zimowych, w niskich temperaturach. Jeżdżąc z użyciem takiego ogumienia zimą narażamy się na utratę przyczepności podczas poruszania się na wprost i podczas pokonywania zakrętów, czy na niekontrolowany poślizg na śliskiej, mokrej lub oblodzonej drodze. Wymiana opon powinna być elementarnym punktem przygotowania samochodu na okres zimowy. Dzięki oponom na zimę o odpowiedniej rzeźbie bieżnika kierowca zapewnia sobie krótszą drogę hamowania, stabilną jazdę, nawet na ośnieżonych trasach, czy szybkie odprowadzanie na boki błota poślizgowego.

Droga hamowania

Na śliskiej nawierzchni nietrudno o wypadek, zwłaszcza, kiedy kierowca nie potrafi właściwie hamować. W takich warunkach najlepiej sprawdza się hamowanie pulsacyjne, a nie gwałtowne, kiedy można wpaść w poślizg. Zimą należy być w najwyższej mierze czujnym jeżdżąc samochodem i być przygotowanym na wszystko.

Natomiast przed zimą trzeba sprawdzić hamulce, aby rozkład sił hamowania na wszystkie koła był taki sam. W przeciwnym wypadku podczas hamowania na śniegu lub lodzie samochód może zostać obrócony i stanąć bokiem na jezdni.

Niezawodność samochodu zimą

Trzeba uważać na stan swojego akumulatora, który w niskich temperaturach na zewnątrz może się szybko rozładowywać, unieruchamiając skutecznie nasze auto. Można skontrolować stan naładowania akumulatora na stacji diagnostycznej lub w warsztacie motoryzacyjnym. Ekspert powie nam, czy zapewni on nam niezawodność funkcjonowania pojazdu.

Zimowa pora negatywnie oddziałuje na poszczególne podzespołu samochodów, ale przy odpowiednim przygotowaniu auta nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych możemy jeździć bezpiecznie.

Więcej wartościowych informacji: http://www.rl.com.pl/.

Pozostałe teksty