Autostopem przez Atlantyk i Amerykę Południową z Przemysławem Skokowskim


Bloger, autor książki Autostopem przez życie, pomysłodawca akcji ,,Pocztówki z Europy” wydał właśnie swoja kolejną relację z podróży. Tym razem jedziemy autostopem i płyniemy jachtostopem z Gdańska do Brazylii, jednocześnie zbierając pieniądze dla jednego z gdańskich hospicjów. Cała podróż zajęła Przemkowi Skokowskiemu siedem miesięcy, a zawarte w książce doświadczenia z tego okresu wzbogacono o krótkie relacje filmowe, do których możemy mieć dostęp dzięki umieszczonym pod tytułami rozdziałów kodami QR. Jest to naprawdę duże ułatwienie w czytaniu, zwłaszcza, że nie trzeba co chwilę (jak to bywa z książkami o podróżach) podchodzić do komputera i szukać ilustracji tego, o czym się właśnie przeczytało. Smartfon w zupełności wystarczy, by móc przez chwilę potowarzyszyć polskiemu autostopowiczowi.

autostopem przez życie

Skokowski, wbrew temu co można by podejrzewać, zaczął swoją wielką wyprawę od najtrudniejszego odcinka, jakim okazała się przebyta na pieszo droga z Lourdes do Santiago de Compostela. Choć w Internecie nie brakuje relacji z tej trasy, każda z nich jest inna, a naszym zdaniem ta Skokowskiego zalicza się do bardziej uduchowionych, wartych przeczytania także ze względu na walory praktyczne (wiele wskazówek dotyczących ekwipunku i noclegów). Już mniej entuzjastycznie autor odnosi się do podróży przez Atlantyk, która, choć przebiegła na eleganckim jachcie i nic nie kosztowała, wydała mu się bardzo nudna. Podobnie pisze o podróży przez Ekwador, Peru czy Kolumbię, a nawet o pobycie na Wyspach Kanaryjskich. Oszczędność opisów największych atrakcji turystycznych tych regionów rekompensuje nam na szczęście przenikliwymi analizami psychologicznymi ludzi spotykanych na trasie, a także dokładnymi opisami przeciwności losu, z jakimi przyszło mu się zmierzyć podczas ciągłego poszukiwania jak najtańszych noclegów, walki z niesprzyjającą aurą czy awarii sprzętu.
 
Serdecznie polecamy lekturę książki, bez względu na to czy się jest doświadczonym podróżnikiem, czy też dopiero planuje się pierwszą wielką wyprawę. Opowieść Skokowskiego jest jak przyspieszony kurs w podróżniczej szkole życia.
 

Pozostałe teksty