Co można zwiedzić w Krakowie – porady dla poczatkujących odkrywców

Pierwsza wizyta w królewskim mieście? Z pewnością zadajecie sobie Państwo pytanie – co można zwiedzić w Krakowie? Udzielenie wyczerpującej odpowiedzi zajęłoby wiele stron. Spróbujemy jednak przedstawić kilka sugestii pomocnych w ułożeniu rozsądnego planu zwiedzania dla początkujących.


Co można zwiedzić w Krakowie?

Wawel i Stare Miasto – obowiązkowy początek

Zwiedzanie rozpoczyna zazwyczaj wyprawa do serca Krakowa czyli w obręb średniowiecznych murów miejskich i na Wawel. Spacer przez Stare Miasto warto zacząć właśnie od pozostałości obwarowań – Barbakanu i Bramy Floriańskiej, aby następnie udać się ulicą Floriańską na krakowski Rynek i zobaczyć jego dwie największe perły – Sukiennice i Bazylikę Mariacką, która kryje we wnętrzu jeden z najwspanialszych zabytków sztuki gotyckiej na kontynencie – Ołtarz Wita Stwosza. Dobrym początkiem zwiedzania może być odkrywanie średniowiecznych dziejów Krakowa w Muzeum Podziemia Rynku pod Sukiennicami. Koniecznie zajrzyjcie Państwo również do położonego w pobliżu kwartału uniwersyteckiego, zwłaszcza do średniowiecznego Collegium Maius i barokowej Kolegiaty św. Anny. Kraków słynie z przepięknych kościołów. Wielbicieli architektury i sztuki sakralnej zachęcamy, aby w drodze na Wawel odwiedzili również kościoły Dominikanów i Franciszkanów (tuż obok tego ostatniego znajduje się Pałac Biskupi i słynne okno papieskie), a także, usytuowane na Grodzkiej, barokowy kościół śś. Piotra i Pawła oraz przepiękną XI-wieczną świątynię pw. św. Andrzeja.

Turyści nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jaki ogrom obiektów i ciekawych ekspozycji muzealnych do zwiedzenia oferuje samo Wzgórze Wawelskie. Jeśli macie Państwo niewiele czasu, polecamy zwiedzanie Katedry Wawelskiej (najlepiej włącznie z przestrzenią biletowaną czyli kryptami i wieżą z Dzwonem Zygmunta) oraz spacer po Wzgórzu połączony z wejściem na dziedziniec krużgankowy Zamku Królewskiego. W trakcie dłuższego pobytu warto wybrać jedną z tras zwiedzania Zamku – spacer przez Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie lub  Skarbiec Koronny i zbrojownię.

Słynny krakowski Kazimierz – cóż w nim takiego niezwykłego?

Co można zwiedzić w Krakowie? Nie tylko można, ale wręcz trzeba zwiedzić krakowski Kazimierz! Na czym polega wyjątkowość tej dzielnicy? Kazimierz od XIV do 2. Poł XVIII wieku rozwijał się jako odrębne, założone przez Kazimierza Wielkiego miasto. Pod koniec XV stulecia (czy też raczej do Kazimierza) zostali tu przesiedleni krakowscy Żydzi. Wystarczy wspomnieć, że na niewielkim obszarze kwartału żydowskiego możecie Państwo zobaczyć aż 7 synagog (początki najstarszej sięgają XV wieku!) i założony w XVI wieku cmentarz żydowski. Kazimierz żydowski ma wyjątkowy klimat, którego po prostu trzeba doświadczyć! W dzielnicy znajdują się również trzy wspaniałe chrześcijańskie świątynie – kościół i klasztor na Skałce oraz wyjątkowe, gotyckie kościoły – Bożego Ciała i św. Katarzyny. Spacer ulicami Kazimierza, wśród malowniczych kamienic, klimatycznych knajpek i galerii sztuki to wyjątkowe przeżycie.

Przedstawiliśmy jedynie kilka sugestii. Znacznie więcej pomysłów i mnóstwo tekstów o wszystkim, co można zwiedzić w Krakowie, znajdziecie na Co można zwiedzić w Krakowie.

Pozostałe teksty