Val Di Sole - narty w promieniach słońca

Skąd bierze się popularność włoskiej Słońca Słońca wśród polskich miłośników sportów zimowych? Szeroka oferta i doskonale przygotowana infrastruktura, hotele usytuowane tuż obok wyciągów narciarskich oraz ceny na każdą kieszeń - to tajemnica powodzenia Val di Sole, ojczyzny free ski.


Val di Sole

Krótki rys historyczny

Val di Sole przyciąga narciarzy z całej Europie i również wśród polskich miłośników sportów zimowych stanowi szalenie popularną destynację. Jaka jest tajemnica powodzenia Doliny Słońca? Włochy to kraj renesansu, wyśmienitej kuchni, kolebka cywilizacji i potomek rzymskiego imperium, które kiedyś obejmowało prawie całą Europę, Bliski Wschód i połnocne wybrzeże Afryki. Legioniści rzymscy jednak rzadko jeździli na nartach lub snowboardzie. Historycy nie są zgodni, jakie były przyczyny tej awersji do tego typu sportów zimowych. Być może powodem były ciężkie zbroje, które mocno utrudniały możliwość manewrowania na stokach. Mało praktyczne były również sandały, które nie chroniły kostki podczas zjazdów, co często powodowało bolesne kontuzje. W rękach żołnierze musieli trzymać ciężkie włócznie albo obosieczne miecze, więc trudno im było równocześnie korzystać z dobrodziejstw narciarskich kijków. Z przekazów historycznych wiemy, że Cezar nie był pasjonatem narciarstwa, z powodu uszkodzenia stawu kolanowego, jakiego nabawił się podczas podboju Germanii.

Dolina skąpana w słońcu

Nazwa Doliny Słońca, chociaż adekwatnie odzwierciedla południową ekspozycję stoków, jak również dużą liczbę promiennych dni w trakcie sezonu, wbrew pozorom pochodzi etymologicznie od celtyckiego boga wód Sulisa. Pod względem nasłonecznienia Val di Sole nie odbiega przy tym znacząco od pozostałej części włoskich Alp - zimowy urlop w dowolnej części Włoch w zasadzie gwarantuje nam piękną opaleniznę. Również pozostałe włoskie atuty są podobne: ciepła jak klimat śródziemnomorski gościnność, przystępne ceny, doskonała kuchnia i równie doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

Wjątkowy urlop na każdą kieszeń

Val di Sole szczyci się jednak największym w regionie Trentino terenami narciarskimi, z których można korzystać na podstawie jednego karnetu. Skiarea Dolomiti di Brenta obejmuje system wyciągów Madonny di Campiglio, Marillevy-Folgaridy oraz Pinzolo - co w sumie daje sto pięćdziesiąt kilometrów obficie zaśnieżonych tras zjazdowych. Madonna do Campiglio to również jeden z najbardziej ekskluzywnych kurortów na świecie, oblegany przez koronowane głowy, wyższe sfery, celebrytów i zwykłych bogaczy. Miejscowość ta jest również gospodarzem Pucharu Świata, odważni mogą sprawdzić swoje umiejętność i czas przejazdu na trasie slalomu. Ceny zakwaterowania są oczywiście tutaj kosmiczne, ale dzięki temu akomodacja w samej Val di Sole wyda Wam się znacznie tańsza. W Val di Sole panuje prawdziwe zatrzęsienie apartamentów i hoteli, oferujących miejsca noclegowe w różnym standarcie, z możliwością regeneracji po całym dniu wysiłku na stokach w postaci spa, jacuzi, sauny, czy basenu. Ośrodki wypoczynowe zlokalizowane są przy tym bardzo często tuż przy wyciągach narciarskich, co pozwala Wam właściwie nie zdejmować desek. Świetnie zorganizowany system skibusów może Was również dowieźć do pobliskiego lodowca Presena, gdzie można szusować przez cały rok.

Free ski

Jeżeli zamierzacie skorzystać z uroków włoskiej Doliny Słońca, warto przestudiować wcześniej, jakie są warianty i ceny karnetów w Val Di Sole, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Ośrodek znany jest ze swojej oferty free ski, czyli karnetu, którego cena jest de facto wliczona w cenę zakwaterowania i wyżywienia. Zniżki obowiązują poza szczytem sezonu, czyli w okresie mniejszego obłożenia na przełomie listopada i grudnia, a potem od połowy marca. Możecie dzięki temu zapłacić za swój wymarzony urlop nawet o kilkaset Euro mniej.

Pozostałe teksty