Skandynawski raj Michaela Bootha

Książka brytyjskiego dziennikarza i pisarza Michaela Bootha pt. Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych to prezent świąteczny, z którego ucieszy się zapewne każdy podróżnik. Zresztą nie tylko z okazji świat zachęcamy do zakupu i lektury tej fantastycznej książki. Wszak Skandynawia, sądząc po ilości poświęconych jej wpisów, jest jedną z ulubionych podróżniczych destynacji polskich blogerów. Teraz każdy, kto się tam wybiera, może się przed wyjazdem dokładnie, a nawet dogłębnie przygotować, a każdy kto już zwiedził wszystkie pięć nordyckich krajów, może porównać swoje spostrzeżenia z obserwacjami Bootha.


skandynawski raj okładka

Autor nie pomija oczywiście największych atrakcji turystycznych krajów, o których pisze, ale zdecydowanie najwięcej uwagi poświęca czynnikom, które dany kraj ukształtowały, a także specyfice psychologicznej każdego z pięciu narodów. Bardzo dogłębnie tłumaczy nam zarówno wszelkie historyczne zawiłości, sięgające czasem nawet pierwszych wypraw wikingów, jak i niuanse towarzyszące kontaktom towarzyskim z Finami, Duńczykami czy Szwedami. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego Finowie są tak milczący lub jak zachować się na przyjęciu w duńskim domu, koniecznie przeczytajcie Skandynawski raj. Jest tu też przezabawny opis etykiety w fińskiej łaźni czy zachowań ludzi na ulicy lub w pociągu. Autor opisuje skandynawskie dziwactwa z dużym humorem, przez co patrzymy na sąsiadów z Północy nieco łaskawszym okiem.
 
Nadrzędnym celem, przyświecającym każdej z pięciu części książki, jest odpowiedzenie na pytanie, czy rzeczywiście w Skandynawii żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Czy doskonała opieka socjalna, świetne szkolnictwo, ogólne bogactwo i poczucie bezpieczeństwa, wystarczają by móc uważać swój byt za dość satysfakcjonujący? Przekonajcie się sami podczas lektury!
 
Nas najbardziej wciągnęły fragmenty nie o tym, co się udaje, ale co zawodzi w Skandynawii. Liczne nałogi, w tym alkoholowy, siejące spustoszenie w zdrowiu Norwegów, Islandczyków czy Finów, a do tego depresja, samobójstwa i brak skutecznej integracji z emigrantami, każą zupełnie inaczej spojrzeć na tę rajską krainę.
 
www.szczere-recenzje.pl

Pozostałe teksty