Urlop w Stambule, czyli poznajemy Turcję na nowo

Turcja, leżąca na pograniczu Azji i Europy, przez wielu postrzegana jest przede wszystkim przez pryzmat nadmorskich kurortów. Ale wśród turystów wybierających Turcję jako miejsce wypoczynku nie brakuje również tych preferujących bliskie spotkania z historią i kulturą.


 
O Stambule w kilku słowach
 
Niegdysiejsza stolica Turcji, Stambuł, to największa i najludniejsza aglomeracja miejska tego kraju, będąca zarazem jego centrum kulturalnym, finansowym i handlowym. Stambuł, bezsprzecznie odgrywający niezwykle istotną rolę na mapie Turcji, wyróżnia się także w skali światowej, a wszystko za sprawą niecodziennego położenia miasta. Część terytorium Stambułu, które rozdziela cieśnina Bosfor, obejmuje tereny europejskiej Tracji, a pozostały obszar metropolii znajduje się w granicach azjatyckiej Anatolii.
 
Już ten jeden fakt sprawia, że Stambuł cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów na całym świecie. Miłośnicy zwiedzania z kraju nad Wisłą, chcący bliżej poznać to miasto, mają do swojej dyspozycji szereg ofert wyjazdów dostępnych w biurach podróży, takich jak BeeFree. A kiedy już wybiorą propozycję spełniającą ich wszystkie oczekiwania, mogą rozpocząć przygotowania do podróży, której celem jest swoista brama między Europą a Azją.
 
Największe atrakcje Stambułu
 
Stambuł przyciąga bogactwem cennych zabytków, sięgających nawet czasów starożytnych, a ponadto wielokulturowością i okalającymi metropolię pięknymi krajobrazami. Największą atrakcją Stambułu jest niewątpliwie Hagia Sophia, której budowa rozpoczęła się w IV wieku. Jednak imponująca monumentalnym charakterem Świątynia Mądrości Bożej ostateczny kształt zyskała dopiero dwa stulecia później, kiedy to cesarz Justynian I Wielki postanowił sfinansować ukończenie budowy.
 
Światową sławą okryty jest także Błękitny Meczet, wzniesiony na początku XVII wieku, który z założenia miał być odpowiedzią na znajdującą się w pobliżu Hagia Sophię. Obecnie zarówno Hagia Sophia, jak i Błękitny Meczet są równie istotnymi punktami na turystycznej mapie miasta, przy czym drugi z wymienionych może poszczycić się mianem najpiękniejszej świątyni muzułmańskiej w Stambule.
 
Co ponadto warto zobaczyć w Stambule?
 
Wśród pozostałych atrakcji Stambułu wymienić można również Kościół św. Zbawiciela na Chorze, pozostałości miejskich murów obronnych, Pałac Topkapi oraz liczne meczety. Natomiast świetnym urozmaiceniem pobytu w tureckiej metropolii będzie krótka wycieczka do leżącej nieopodal polskiej wioski Polonezköy, w ojczystym języku Adampol, założonej w połowie XIX wieku przez polskich emigrantów.
 
Stambuł jest bez wątpienia miastem wartym odwiedzenia. Co więcej, dla pasjonatów historii, kultury i architektury wizyta w niegdysiejszej stolicy Turcji będzie fantastyczną przygodą. Z drugiej jednak strony, wyjątkowy charakter tego miasta, jak i znajdujących się w nim atrakcji, potrafi z łatwością zachwycić nawet największych miłośników morskich i słonecznych kąpieli.

Pozostałe teksty